Góry w Słowenii występują na terenie niemal całego kraju. Znajdziemy tu Alpy Julijskie, Alpy Kamnicko-Sawińskie, dużo mniej wymagające Góry Dynarskie czy pełne atrakcyjnych widoków i schronisk Karawanki. Warto wiedzieć, że ponad 90% kraju leży na terenach położonych na wysokości 300 m n.p.m. lub wyżej, co sprawia, że Słowenia oferuje naprawdę bogaty wachlarz atrakcji dla miłośników gór.
Góry w Słowenii – informacje ogólne
Słowenia znajduje się na styku dwóch wielkich systemów górskich – Alp oraz Gór Dynarskich. Oba te systemy należą do młodych gór fałdowych, powstałych w orogenezie alpejskiej, ale występują między nimi znaczące różnice.
Alpy zaliczane są do gór wysokich, natomiast Góry Dynarskie – do średnich. Choć oba systemy zbudowane są ze skał węglanowych, bardzo różnią się krajobrazem: Alpy to przede wszystkim ogromne, śnieżnobiałe skały wapienne, natomiast Góry Dynarskie są bardziej zielone, a formy krasowe występują tu pod ziemią.
Zacznijmy ambitnie, od najwyższego szczytu gór w Słowenii.
Najwyższa góra w Słowenii
Najwyższą górą Słowenii, a zarazem Alp Julijskich jest Triglav, liczący 2864 m n.p.m. Jest tak charakterystycznym punktem tego kraju, że znalazł się nawet na mapie i w herbie Słowenii . Nazwa Triglav wiąże się z wierzeniami słowiańskimi, według których na szczycie góry miał swoją siedzibę pogański bóg wody, ziemi i podziemi – Trojan.
Aby zdobyć ten szczyt potrzeba trochę doświadczenia, ale nie należy do najtrudniejszych gór Europy. Na wycieczkę powinniśmy zaplanować sobie około 3 dni, ale oczywiście sam szczyt zdobędziemy w ciągu jednego dnia. Ważne, by wcześniej uważnie sprawdzać prognozy pogody, bo jak wiemy, góry bywają kapryśne, a ewentualny deszcz, burza czy wiatr mogą się przemienić w śmiertelną pułapkę.
Należy mieć ze sobą ubranie na każdą pogodę. Choć u stóp Triglavu może wydawać się ciepło, temperatura na szczycie może wynosić nawet 0 stopni w sezonie letnim i znacznie mniej zimą. Dodatkowo, warto wziąć ze sobą raki i uprząż. Trasa zajmie około 6-7 godzin, dlatego wycieczkę warto zacząć już wcześnie rano. Przy okazji dla porównania zobacz ile się idzie na Morskie Oko.
Czy warto wspiąć się na Triglav? Naszym zdaniem tak, przede wszystkim dla zapierających dech w piersiach widoków i wspaniałej, dzikiej natury.
Przejdźmy do nieco mniej wymagających gór.
Góry w Słoweni – Karawanki
Triglav jest symbolem kraju, który znają niemal wszyscy, a dla odmiany Karawanki to najmniej popularne góry w Słowenii. Charakterystyczne dla tego pasma jest połączenie alpejskich ścian skalnych z pięknymi, zielonymi połoninami, na których wciąż jeszcze kultywowane jest pasterstwo. Aby podziwiać wspaniałe panoramy, nie trzeba mieć dużego doświadczenia, a wystarczy przyzwoita kondycja i dobre chęci. Konieczne jest posiadanie dobrej mapy.
Góry, które warto zdobyć w Karawankach: Golica (1835 m n.p.m), Stol (2236 m n.p.m), Vrtača (2181 m n.p.m.), Begunjščica (2060 m n.p.m.), Košutica (Ljubeljska Baba, 1968 m n.p.m.).
Miejscowości, które warto tu zwiedzić: Begunje na Gorenjskem, Tržič, Vrba
Góry Dynarskie w Słowenii
Kolejne góry w Słowenii, które warto zobaczyć, to niewymagające Góry Dynarskie. Ciągną się nie tylko w tym kraju, ale też poprzez Bośnię i Hercegowinę, Serbię, Albanię, Czarnogórę i Chorwację. Osiągają wysokości podobne jak Karpaty, nie panuje tu wieczny lód i śnieg, dlatego wycieczki latem mogą być bardzo przyjemne. Zaletą tego miejsca są gęsto rozłożone schroniska górskie.
Szczyty, które warto zdobyć w Górach Dynarskich: Veliki Snežnik – 1796 m, Mali Golak – 1495 m, Veliki Javornik – 1268 m, Plesa – 1262 m.
Góry w Słowenii – Alpy Julijskie
O najważniejszym szczycie tego systemu gór w Słowenii już wspomnieliśmy – jest nim Triglav. Na nim jednak Alpy Julijskie się nie kończą. Na ich terenie rozwinięta jest gospodarka leśna, hodowla zwierząt oraz oczywiście turystyka. Znaczna ich część objęta jest ochroną Triglavskiego Parku Narodowego.
Inne warte zobaczenia szczyty tych gór: Škrlatica – 2740 m, Jalovec – 2645 m, Razor – 2601 m, Kanjavec – 2568 m, Prisojnik – 2546 m, Špik – 2472 m.
Góry w Słowenii – Alpy Kamnicko-Sawińskie
Ten system górski Słowenii charakteryzuje się stromymi, poszarpanymi zboczami, miejscami niemal pionowymi, a także głębokimi, wąskimi dolinami bez jezior. W Alpach Kamnicko-Sawińskich warto zdobyć Grintovec (2558 m n.p.m.), Jezerska Kočna (2540 m), Skuta (2532 m), Dolgi Hrbet (2473 m), Storžič (2132 m).
Góry w Słowenii – co jeszcze warto zobaczyć?
Wycieczka po górach w Słowenii nie kończy się na zdobywaniu kolejnych szczytów. Istnieje mnóstwo atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć w tym miejscu. My polecamy szczególnie:
- Blejski Grad – najstarszy zamek Słowenii, stojący na imponującej rozmiarami skale nad jeziorem Bled. Można tu zwiedzić muzeum okręgowe, zamkową drukarnię i piwnice.
- Mangrtska Cesta – najwyżej położona droga w Słowenii. Z pewnością podniesie poziom adrenaliny, gdy na zakręcie będziemy mieli z jednej strony pionową ścianę skalną, z drugiej przepaść, a do tego będziemy się musieli minąć z jadącą z naprzeciwka ciężarówką.
- Kranjska Gora – znany ośrodek narciarski gór w Słowenii.
- Velika Planina – kolejka górska i spacer po płaskowyżu.
- Rzeka Socza – zapewniający niezapomniane wrażenia spływ pontonami poprzez dziewicze tereny.
- Wąwóz Vintgar z wodospadem Šum – krajobrazy, które będziemy mieli okazję tam podziwiać, przypominają raczej sceny z filmu fantasy.
- Jaskinia Postojna – podziemny labirynt przejść i komnat, jedna z największych i najpiękniejszych jaskiń w Europie.
- Planica – dolina górska, znana jako ośrodek sportów zimowych, przede wszystkim z mamuciej skoczni narciarskiej.
Wszystko to przyda się Wam jeśli tylko zechcecie spędzić udane wczasy i wakacje w Słowenii, które z pewnością będą niezapomniane!
O czym warto pamiętać, odwiedzając góry w Słowenii?
Aby ucieczka po górach w Słowenii była udana i bezpieczna, powinniśmy się do niej dobrze przygotować. Zacznijmy od stałego monitorowania prognoz pogody. Pamiętajmy o ciepłej odzieży, przede wszystkim czapce i rękawiczkach oraz bieliźnie termoaktywnej. Weźmy ze sobą co najmniej dwa litry płynów na osobę i pamiętajmy, że zakupy w schroniskach są bardzo dobrze, a w dodatku nie wszędzie możemy płacić kartą, więc potrzebny nam będzie zapas gotówki.
Do plecaka warto włożyć też apteczkę i sprawną latarkę oraz dobry GPS w góry, a do ręki chwycić solidne kijki trekkingowe.
Góry w Słowenii – opinie
Gór w Słowenii jest niewyobrażalnie dużo, więc jesteśmy pewni, że nie wyczerpaliśmy w pełni tematu. A Waszym zdaniem, co warto tam zobaczyć? Czy istnieją górskie atrakcje turystyczne, które zaparły Wam dech, a nie umieściliśmy ich w naszym zestawieniu? A może jest coś, co sprawiło Wam szczególną trudność podczas górskich wędrówek po Słowenii? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach!