Góry w Polsce to najlepszy dowód na znane powiedzenie „cudze chwalicie, swego nie znacie”. Znajdziemy tu mnóstwo perełek, nie tylko wysokich szczytów, ale również zapierających dech krajobrazów, ciekawych atrakcji i miejsc noclegowych. Możemy wędrować samotnie lub z większą grupą, po często uczęszczanych szlakach lub bezdrożach, podziwiać perełki architektury lub zjawiska naturalne.
Czym charakteryzują się góry w Polsce i co skrywają nasze rodzime szczyty? Postaramy się przybliżyć Wam choć najważniejsze ich elementy w poniższym artykule.
Najwyższy szczyt Polski
Jaka jest najwyższa góra w Polsce? Oczywiście Rysy! Składająca się z trzech wierzchołków góra może się (nomen-omen) poszczycić wysokością 2501 m n.p.m., jednak ta część znajduje się w całości na terytorium Słowacji. Bez obaw, osiągnięcia Polski pod tym względem są niewiele mniejsze – Rysy w Polsce sięgają 2499 m n.p.m.
Zobacz położenie góry Rysy na mapie:
Pierwsze odnotowane wejście na najwyższą górę w Polsce miało miejsce w lipcu 1840 roku i dokonali go Eduard Blásy wraz z przewodnikiem Jánem Rumanem Driečnym. A co z pierwszym zimowym wejściem? Nastąpiło nieco później, bo w 1884 roku i dokonał go Theodor Wundt, mający za przewodnika Jakoba Horvaya.
Jak obecnie wygląda wejście na Rysy? Jest dość dobre zabezpieczone łańcuchami, jednak i tak wymaga przygotowania. Wysokość konieczna do pokonania na tak krótkim odcinku, duże nachylenie, niebezpieczny, skalisty teren oraz nagłe spadki temperatury są najczęściej spotykanymi niebezpieczeństwami na szlaku.
Zobacz, jak wygląda wędrówka na Rysy na poniższym filmie.
Najwyższe góry w Polsce – Tatry
Rysy to tylko część najwyższych gór w Polsce, czyli Tatr. Góry te znajdują się na południu kraju, przy granicy ze Słowacją. Znajdziemy tu wiele dwutysięczników, które zadowolą wytrawnych górołazów, a także cuda natury, takie jak Morskie Oko, czyli piękne jezioro polodowcowe.
Zapewniamy, że na żywo Morskie Oko prezentuje się jeszcze lepiej, ale poniższy film przybliży Ci choć częściowo jego piękno.
Zobacz przy okazji ile się idzie na Morskie Oko.
Polska część Tatr jest objęta ochroną Tatrzańskiego Parku Narodowego. Natura wykazuje tu piętrowość, a więc zmienia się wraz z wysokością. Do najciekawszych gatunków, jakie możemy spotkać w okolicy, należą: świstak tatrzański, kozica tatrzańska, ryś, niedźwiedź, wilk, orzeł (zwierzęta) oraz goryczka, goździk lodowcowy, sasanka alpejska, jaskier lodnikowy (rośliny).
Turystyczne miejscowości w Tatrach to przede wszystkim Zakopane, Poronin, Białka Tatrzańska czy Bukowina Tatrzańska.
Góry w Polsce – Pieniny
Kolejnym pasmem gór w Polsce, należącym do rozległego łańcucha Karpat, są pobliskie Pieniny, również znajdujące się na południu kraju. Okazują się nieco niższe, ale równie atrakcyjne turystycznie. Ich najwyższym szczytem są Wysokie Skałki, położone na granicy polsko-słowackiej i liczące 1050 metrów nad poziomem morza.
Zobacz położenie tego szczytu na wirtualnej mapie.
Do popularnych miejscowości tych gór w Polsce należą między innymi Sromowce Niżne, Szczawnica, Niedzica czy Czorsztyn. Największe bogactwo naturalne objęte jest ochroną Pienińskiego Parku Narodowego.
Innym chętnie odwiedzanym szczytem Pienin są Trzy Korony, mierzące 982 m n.p.m. Miejscowi nazywają trzy najwyższe wierzchołki dowcipnymi nazwami: Chuda Kaśka, Gruba Baśka i Kudłata Maryśka. Szlak jest stosunkowo prosty i choć wymaga co najmniej przeciętnej sprawności fizycznej, nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać.
Poniższy film pokazuje, jak wygląda ten bajkowy szlak.
Góry w Polsce – Spływ Przełomem Dunajca
Spływ rzeką Dunajec to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji w polskich Pieninach. Możemy oczywiście zdecydować się na własny kajak, ale dużo atrakcyjniejszy klimat tworzy spływ na czółnach, połączonych w stabilne tratwy i przyozdobionych gałęziami lokalnych krzewów iglastych.
Wystarczy kupić bilet (ceny sprawdzisz na stronie Flisacy.pl) i wystartować z przystani w Sromowcach Niżnych (Kątach). Jej dokładne położenie sprawdzisz na poniższej mapie.
Podczas spływu przełomem Dunajca możemy osłuchać się z góralską gwarą, posłuchać ciekawych anegdot i dowcipów, paść ofiarą żartu flisaków (czyli przewoźników, ubranych w lokalne stroje), a także dowiedzieć się co nieco o górach w Polsce. Nie ma lepszego sposobu na szybkie zapoznanie się z pienińskim folklorem.
Jak wygląda spływ przełomem Dunajca? Na żywo zapiera dech w piersiach, ale poniższy film choć częściowo przybliża czekające nas atrakcje.
Beskidy – łagodne góry w Polsce
Beskidy to właściwie grupa kilku pasm górskich w łańcuchu Karpat. W przeciwieństwie do poprzedników, są niższe i łatwiejsze do zdobycia. Do najwyższych zaliczamy Babią Górę w Beskidzie Żywieckim (1725 m n.p.m.), Łysą Górę w Beskidzie Śląsko-Morawskim (1324 m n.p.m.), Turbacz w Gorcach (1310 m n.p.m.), Skrzyczne w Beskidzie Śląskim (1257 m n.p.m.), Radziejowa w Sądeckim (1262 m n.p.m.) i inne.
Jakie miejscowości warto odwiedzić w Beskidach? Do popularnych należą między innymi Ustroń, Wisła, Bielsko-Biała, Żywiec, Szczyrk. Jeśli chodzi o ukryte perełki, można tu zaliczyć takie piękne wsie w tych górach w Polsce, jak Górki Wielkie, Jaworze, Koniaków, Istebna, Jaworzynka, a także małe miasteczka: Skoczów, Brenna i inne.
Jakie atrakcje turystyczne na nas czekają? Większość tych miejscowości stanowi doskonały start na wypad w góry, a także posiada miejsca warte zwiedzenia w deszczowe dni. Oto zaledwie kilka z nich:
- Muzeum Koronki Koniakowskiej i największa koronka świata;
- Stare miasto w Bielsku-Białej, liczne muzea, teatry i zabytki architektury;
- Ośrodek narciarski w Szczyrku;
- Muzeum Beskidzkie w Wiśle.
Bieszczady – malownicze i surowe góry w Polsce
Kolejne góry w Polsce, o których chcielibyśmy krótko opowiedzieć, to Bieszczady. Są piękne, zielone, ale za sprawą surowego klimatu bywają zdradliwe. Ich najwyższy szczyt stanowi Tarnica o wysokości 1346 m n.p.m., którą znajdziecie na poniższej mapie.
Góry w Polsce, jakimi są Bieszczady, kojarzą się nam z powrotem do natury, wyciszeniem i ucieczką od kłopotów – nie bez powodu do potocznego słownika weszło powiedzenie „rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady”. Znajdziemy tu sporo atrakcji, które mile zapełnią nam czas:
- Wejście na malownicze Połoniny Wetlińską i Caryńską;
- Chatka Puchatka, czyli najwyżej położone schronisko w Bieszczadach;
- Muzeum Wypału Węgla Drzewnego;
- Wiele cerkwi;
- Jezioro Solińskie;
- Zapora nad Soliną;
- Wodospad Siklawa Ostrowskich;
- Pokazowa zagroda żubrów.
Ciekawostką jest, że to właśnie w tych górach w Polsce kręcono popularny serial „Wataha”. Bieszczady stanowią w nim jakby kolejnego bohatera, gdyż są przepięknie zaprezentowane.
Zobacz ciekawy materiał, pokazujący z drona miejsca, gdzie kręcono „Watahę”.
Najstarsze góry w Polsce
Mało kto wie, że najstarsze góry w Polsce to Góry Świętokrzyskie. Są tak niskie, ponieważ przez miliony lat traciły na wysokości. Czyni je to bardzo przyjaznymi w wędrówkach, również dla osób o obniżonej sprawności fizycznej. Do najwyższych szczytów należy Łysica o wysokości zaledwie 614 m n.p.m.
Charakterystycznym elementem tutejszego krajobrazu są malownicze gołoborza, a naturę chroni Świętokrzyski Park Narodowy. Do ciekawych atrakcji w okolicy należą na przykład:
- Muzeum Wsi Kieleckiej;
- Klasztor Święty Krzyż na Łysej Górze, gdzie według legendy przechowywane jest drewno z krzyża Jezusa oraz można obejrzeć zmumifikowane ciało księcia Jeremiego Wiśniowieckiego;
- Podziemia Opatowa;
- Cichy i malowniczy Pińczów;
- Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie.
Jak wyglądają te góry w Polsce? Odwiedź Góry Świętokrzyskie i się przekonaj, ale najpierw zobacz, jak pięknie prezentują się na ujęciach z drona.
Inne góry w Polsce
Gór w Polsce, szczególnie w jej południowej części, jest tak dużo, że niemożliwym byłoby przybliżyć wszystkie. Zajęliśmy się więc tymi najlepiej nam znanymi. Do innych chętnie odwiedzanych pasm należą na przykład Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Sowie, Sudety i inne.
Góry w Polsce – opinie
Jesteśmy ciekawi, które góry w Polsce wywarły na Was szczególne wrażenie. Pochwalcie się, jakie najwyższe szczyty udało się Wam zdobyć i które z opisywanych przez nas atrakcji macie już za sobą. A może zachęciliśmy Was do odwiedzenia gór w Polsce? Czekamy na komentarze.