Gór w Czarnogórze jest tak dużo, że znalazły nawet odzwierciedlenie w nazwie państwa. Wzniesienia rozciągają się na całej powierzchni, właściwie od wybrzeża Adriatyku aż do granicy z Serbią. Do Czarnogóry możemy dotrzeć samolotem lub wybierając się w około osiemnastogodzinną podróż samochodem przez Czechy, Słowację, Węgry i Serbię.
Co wyróżnia góry w Czarnogórze? Dlaczego warto je zobaczyć? O tym wszystkim poniżej.
Góry w Czarnogórze – charakterystyka
Góry w Czarnogórze zbudowane są z wapieni i dolomitów, z silną rzeźbą krasową. Teren tego kraju został wypiętrzony w orogenezie alpejskiej, kiedy to powstały Góry Dynarskie, wznoszące się w tym kraju na wysokość średnio 2000 m n.p.m. Najbardziej znanymi pasmami są Durmitor oraz Góry Przeklęte.
Pogoda w górach w Czarnogórze, jak wszędzie, może być bardzo kapryśna. Najwięcej opadów spodziewajmy się w okolicach Adriatyku – na wybrzeżu wynoszą one aż 4000 mm rocznie, natomiast w głębi kraju około 1000 mm rocznie. W górach oczywiście klimat cechuje się piętrowością i choć na nizinach klimat należy do łagodnych i ciepłych, to w wyżej położonych partiach kraju pada śnieg.
Góry w Czarnogórze – Durmitor
Durmitor jest formacją górską, pomiędzy rzekami Pivą a Tarą. Na powierzchni 33 tysięcy hektarów rozciąga się tu Park Narodowy Durmitor, wyróżniający się pięknymi formami krasowymi, śladami zlodowacenia plejstoceńskiego oraz lasami iglastymi i mieszanymi. Najwyższym szczytem Durmitoru jest Bobotov Kuk o wysokości 2522 m n.p.m., natomiast najwyżej położonym miastem – Žabljak, położony na wysokości 1450 m n.p.m.
Ogromnego uroku temu regionowi dodają jeziora polodowcowe – kompleks osiemnastu zbiorników wodnych, nazywanych przez okolicznych mieszkańców Gorske Oci, czyli Oczy Gór. Również wielbiciele jaskiń znajdą coś dla siebie – mieszczą się tu między innymi Ledena Pechina (Jaskinia Lodowa) i Vjetrena Brda.
Za największą atrakcję Durmitoru uznaje się kanion rzeki Tary, najgłębszą tego typu formację w Europie. Największa różnica między krawędzią kanionu a nurtem rzeki wynosi 1300 m – nic dziwnego, że jest on nazywany europejskim Kolorado! My polecamy podziwiać ten cud natury z mostu przerzuconego nad rzeką Tarą w pobliżu osady Durdevića Tara. Wielbiciele mocnych wrażeń mogą skoczyć z niego na bungee!
Również w Durmitorze znajduje się zapierające dech w piersiach Jezioro Czarne. Nie wymaga ono większych umiejętności w zakresie spinaczki, a obejście go dookoła ścieżką liczącą 3,5 km przypomina właściwie spacer, jeśli nie liczyć oszałamiających widoków. Maksymalna głębokość tego zbiornika wodnego wynosi 49, 1 m, podczas gdy góruje nad nim szczyt Medjed (2287 m n.p.m.). Latem wąski przesmyk wysycha i Jezioro Czarne dzieli się na Małe i Duże.
Nic dziwnego, że obszar ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1980 roku. Ten zakątek Europy, poza tym, że tani i przyjazny, pozwala turystom poczuć się, jakby znajdowali się w znacznie odleglejszych zakątkach świata, jak Mongolia czy Tybet. Jest na tyle różnorodny, że każdy znajdzie dla siebie coś, co go zachwyci.
Sami zobaczcie, jak pięknie wygląda okolica Durmitoru na poniższym filmie.
Góry w Czarnogórze – Góry Przeklęte
Góry o wdzięcznej nazwie Prokletije (Przeklęte) są kolejnym wartym uwagi pasmem Gór Dynarskich. Jest to magiczne i zarazem surowe miejsce, w którym możemy wędrować całymi dniami, nie spotkawszy żywej duszy. To tu właśnie mieści się najwyższa z gór w Czarnogórze, licząca sobie 2534 m n.p.m. Zla Kolata.
Czarnogórskie Góry Przeklęte są objęte ochroną Parku Narodowego Prokletije, obejmującego 16 620 hektarów. Chroni on przepiękny krajobraz wysokogórski wraz z polodowcowymi dolinami, cyrkami i jeziorami górskimi, z których najbardziej znane są Hridsko, Plavsko i Visitorsko. Roślinność obejmuje tu ponad 2000 gatunków, w tym 245 endemicznych dla Bałkanów.
Krajobraz Gór Przeklętych może wywołać dreszcz emocji: jest surowy, dziki, a jednocześnie imponujący i romantyczny. Pasmo to uważa się za jedno z najbardziej niedostępnych, dlatego nie da się go zwiedzić samochodem i trzeba mieć odpowiednie przygotowanie, by wędrować po tych konkretnych górach w Czarnogórze. Osobom mniej doświadczonym polecamy wynajęcie profesjonalnego przewodnika.
Pomimo dzikiej atmosfery, okazuje się, że Czarnogórcy mieszkający w tej okolicy są bardzo gościnni i szczerzy, a z ich rąk turystom nie grozi prawie żadne niebezpieczeństwo. Zajmują się oni głównie wypasem owiec, bo zaledwie mniej niż 5% gleb nadaje się do uprawy – rolnicy nie mają więc tu zbyt dużego pola manewru.
Jednym z niezwykłych miejsc w Górach Przeklętych, które na pewno warto zobaczyć, jest Oko Skakavice. Położony na wysokości 1000 m n.p.m. niewielki zbiornik wodny o wymiarach ok. 30 m na 35 m ma aż 8 m głębokości i zachwyca niezwykle przejrzystą, lazurową wodą. Właściwie nie jest jeziorkiem, a źródłem, z którego wypływa Skakavica. Tylko spójrzcie na poniższy film.
Zobacz także góry w Grecji.
Góry w Czarnogórze – Bjelasica
Bjelasica to pasmo górskie dla mniej zaawansowanych turystów. Najwyższym szczytem jest Crna Glava, licząca sobie 2139 m n.p.m. Dzięki temu, że Bjelasica ma pochodzenie wulkaniczne, kształt gór tutaj różni się od tych, które znamy z dwóch wcześniej wymienionych pasm – możemy tu spotkać formy zaokrąglone, gładkie i pofałdowane, bez szczelin i stromych ścian, po których trzeba by się wspinać.
Zaletą Bjelasici jest to, że naprawdę dużo możemy zobaczyć, jeżdżąc samochodem. Z większością tras poradzi sobie zwykłe auto osobowe lub mały kamper, natomiast znajdziemy też miejsca położone wyżej i bardziej wymagające, do których dostaniemy się jedynie terenówką. Mimo wszystko, warto wynająć dobry samochód na kilka dni i zrobić sobie wycieczkę po okolicy.
Polecamy zobaczyć szczególnie: Park Narodowy Biogradska Góra, Miasto Kolasin i ośrodek narciarski Bjelasica. Dobrą wiadomością jest to, że za samo wejście do Parku Narodowego nie płacimy, nie potrzebujemy też specjalnych pozwoleń. Oczywiście panują zasady obowiązujące w każdym Parku Narodowym na świecie: weź ze sobą tylko wspomnienia, zostaw po sobie tylko dobre wrażenie.
Zobacz także góry w Słowenii.
Góry w Czarnogórze – co warto wiedzieć?
Czarnogóra to państwo pozostałe po rozpadzie dawnej Jugosławii, mniejsze od województwa mazowieckiego i liczące sobie około 620 tysięcy mieszkańców. Podobnie jak Polska, jest demokratyczną republiką parlamentarną.
Choć to bałkańskie państwo również zamieszkują Słowianie, mogłoby się więc wydawać, że różnice kulturowe nie będą duże, przed podróżą do Czarnogóry warto wiedzieć, że:
- Tanio, a jednocześnie wciąż przy dobrej pogodzie, odwiedzimy Czarnogórę we wrześniu.
- Obowiązującą walutą jest euro. Pieniądze wymienimy tylko w bankach, a tych w górach w Czarnogórze jest jak na lekarstwo, więc warto wziąć ze sobą gotówkę.
- Na terenie kraju możemy przebywać przez 30 dni na podstawie ważnego polskiego dowodu osobistego, natomiast planując wyjazd między 30-90 dni powinniśmy mieć już paszport.
- Jadąc w góry w Czarnogórze powinniśmy zadbać o dobre ubezpieczenie od kosztów leczenia i od następstw nieszczęśliwych wypadków.
- W Czarnogórze mieszczą się dwa lotniska międzynarodowe: w Podgoricy i Tivacie. Nie dolecimy tu jednak bezpośrednio z Polski, czeka nas przesiadka w innych miastach europejskich.
- Noclegi nad morzem są drogie, natomiast w głębi kraju trochę tańsze. Nie możemy się spodziewać zbyt wysokiego standardu, oczywiście poza najlepszymi hotelami.
- Cudzoziemcy objęci są obowiązkiem meldunkowym, dlatego odwiedzając góry w Czarnogórze dopilnujmy, by gospodarz się z tego wywiązał.
Góry to nie jedyny powód dla jakiego warto spędzić wakacje w Czarnogórze. Uwierzcie nam ; )
Góry w Czarnogórze – opinie
Czy góry w Czarnogórze są Waszym wymarzonym kierunkiem podróży? A może macie już za sobą te piękne, surowe krajobrazy, wyjęte żywcem z gry komputerowej Skyrim? Czekamy na Wasze opinie o górach w Czarnogórze w sekcji komentarzy.