Góry w Bułgarii, kraju liczącym sobie 7 milionów mieszkańców, zajmują około 60% powierzchni. Średnia wysokość nad poziomem morza wynosi 470 metrów, natomiast najwyższy punkt znajduje się aż 2925 metrów nad poziomem morza.
Jakie góry występują w Bułgarii? Czym się charakteryzują? Co warto zobaczyć? O tym wszystkim w poniższym artykule.
Góry w Bułgarii – informacje ogólne
W Bułgarii znajdziemy wiele pasm górskich, które różnią się między sobą na tyle, że każdy znajdzie coś dla siebie. W środkowej części kraju znajdziemy jego główny masyw: Stara Płanina. Na południowym zachodzie rozciągają się Rodopy i Pirin, a także Riła, natomiast na granicy z Turcją znajdują się Sakar i Strandża.
Góry w Bułgarii cechują się piętrowością klimatyczną. Mimo to, klimat możemy określić jako umiarkowany ciepły, choć zimą temperatura spada sporo poniżej zera. Na terenach górskich spada nawet 1000 mm wody rocznie.
Góry w Bułgarii – najwyższe szczyty
Najwyższy szczyt Bułgarii nosi wdzięczną nazwę Musała i liczy 2925 m n.p.m. Jest nie tylko dachem Bułgarii, ale i całego Półwyspu Bałkańskiego. Szczyt ten mieści się w wysokim masywie Riła, dawniej nosił nazwę Tangra, następnie zmieniono ją na Musala od Mus Allah, czyli Góra Allaha.
Drugim najwyższym szczytem Bułgarii jest góra Wichren, mierząca 2914 m n.p.m. Kiedyś uważana była za siedzibę boga Peruna, obecnie zaliczana jest do pasma górskiego Piryn.
Najwyższym szczytem Starej Płaniny jest Botew o wysokości 2376 m n.p.m.
Góry w Bułgarii – Riła
Riła jest pasmem, czy też masywem górskim, znajdującym się w południowo-zachodniej części Bułgarii. Stanowi szóste co do wielkości pasmo górskie w Europie. Większość jej terenu jest objęta ochroną powstałego w 1992 roku Parku Narodowego Riły.
Znajduje się tutaj około 100 szczytów, wznoszących się na ponad 2000 m n.p.m., park chroni także liczne formacje skalne, jaskinie, jeziora górskie, kaniony oraz wodospady. Wielbiciele malowniczych jezior znajdą aż 120 obiektów do podziwiania, z czego 70 to twory polodowcowe. Źródło znajdują tu także rzeki Marica i Iskyr.
Nazwa Riła pochodzi z języka trackiego i oznacza Górę Pełną Wody. Najwyższym tutejszym wodospadem jest Skakawica, mierząca 70 metrów wysokości. Zapewniamy, że widoki zapierają dech w piersiach, nawet jeśli mamy już za sobą spore górskie doświadczenie i wydaje się, że mało co jest w stanie nas zachwycić.
Sami zobaczcie na poniższym filmie.
Góry w Bułgarii – Stara Płanina
Stara Płanina to łańcuch górski leżący w większej części na terytorium Bułgarii. Najwyższym szczytem jest Botew. Starą Płaninę uznaje się za przedłużenie Karpat. Stanowi naturalną granicę między Bułgarią a Serbią.
Warto wiedzieć, że od innej nazwy Starej Płaniny – Bałkan – wziął nazwę cały Półwysep Bałkański. Największą atrakcją historyczną regionu, którą znajdziemy także na liście światowego dziedzictwa UNESCO, jest tracki grobowiec w miejscowości Kazanłyk, pochodzący najprawdopodobniej z okresu hellenistycznego.
Poza tym, warto zobaczyć także klasztor Trojanski Monastyr oraz górę Szipka o dużym znaczeniu historycznym dla lokalnej ludności.
Ta część gór w Bułgarii bardzo sprzyja sportom zimowym. Znajdziemy tu schroniska i ośrodki narciarskie . Możemy także oddać się przejażdżkom konnym, wycieczkom rowerowym i pieszym wędrówkom.
Zobacz także góry w Czarnogórze.
Góry w Bułgarii – Pirin
Pirin przyciąga doświadczonych, żądnych wrażeń górołazów. Jego największym szczytem jest Wichren, niewiele niższy od słynnej góry Musala.
Pirin, czy też Piryn charakteryzują idealnie białe, marmurowe skały, które pozostawiają niezapomniane wrażenie. Do schroniska Piryn prowadzi asfaltowa szosa, co oznacza, że na wysokość ponad 2000m n.p.m. dotrzemy samochodem. Wejście stamtąd na Wichren zajmuje około 3 godziny.
Pirin wziął swoją nazwę od słowiańskiego bóstwa Peruna, który rzekomo miał tu zamieszkiwać. Był on symbolem grzmotów i piorunów.
Jednym z najbardziej znanych miast w tej okolicy jest Bansko, przypominające nasze rodzime Zakopane, zamieszkane przez około 10 tysięcy osób. Uchodzi ono za lokalny ośrodek sportów zimowych, odbywa się tu także międzynarodowy festiwal jazzowy. Jeżeli szukamy noclegu w górach Pirin, to najwięcej miejsc noclegowych znajdziemy właśnie tu, od najlepszych hoteli, po prywatne kwatery. Jest też niestety stosunkowo drożej.
Góry w Bułgarii – Sakar
Ostatnim pasmem górskim, które chcielibyśmy Wam przybliżyć, jest Sakar. To mało znane pasmo gór w Bułgarii mieści się w południowo-wschodniej części kraju, na granicy z Turcją.
Góry są niskie, z najwyższym szczytem Wiszegradem o wysokości 856 m n.p.m., zbudowanym z granitu. Możemy w nich znaleźć wiele starożytnych zabytków, a przez swoje niewielkie wysokości sprzyjają wycieczkom niewprawionych w górskich podbojach turystów.
W górach Sakar sprzyja nam także klimat. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 12 stopni, opadów także jest stosunkowo niewiele – średnio 600 mm na rok.
Spotkamy tu rozległe łąki i rozwinięte rolnictwo oraz hodowlę zwierząt. Wyższe partie gór pokrywają płaty lasów. Z ciekawych zabytków, polecamy odwiedzić monaster świętej Trójcy w pobliżu wsi Ustrem.
Zobacz także góry w Grecji.
Góry w Bułgarii – o czym warto wiedzieć przed podróżą?
Nim odwiedzimy góry w Bułgarii, powinniśmy się zapoznać z panującymi tam zasadami. Oto kilka wskazówek, które warto przeczytać przed podróżą:
- Jadąc w góry w Bułgarii, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pokrywa ewentualnej akcji ratunkowej.
- Jeśli będziemy potrzebowali pomocy, wzywamy Górskie Pogotowie Ratunkowe, prowadzone przez Bułgarski Czerwony Krzyż.
- W razie potrzeby, możemy użyć europejskiego numeru ratunkowego 112 lub wykręcić 150, jeśli potrzebujemy pogotowia ratunkowego, 166, by wezwać policję oraz 160 dla straży pożarnej.
- Językiem urzędowym jest bułgarski, zapisywany cyrylicą, a obowiązującą walutą jest lew bułgarski. Kurs bywa jednak mało korzystny i trudno wymienić złotówki na lwy, dlatego my polecamy zabrać ze sobą euro w podróż do gór w Bułgarii.
- Na terenach górskich jest mało bankomatów, ale można je znaleźć w okolicach hoteli. Zaopatrzmy się w kartę podpiętą do konta, przy którym nie będziemy płacić prowizji za przewalutowanie.
- W górach w Bułgarii istnieje rozbudowany transport autobusowy, dla zagubionego turysty dużo przyjaźniejszy, niż podróż samochodem.
- Religią dominującą pozostaje prawosławie.
Każdy kto pragnie spędzić udane wczasy w Bułgarii z pewnością powinien wziąć pod uwagę opcję odwiedzenia gór w Bułgarii.
Góry w Bułgarii – podsumowanie
Góry w Bułgarii to miejsca, które oszałamiają swoją różnorodnością i niezwykłymi krajobrazami. Tradycja miesza się tu z nowoczesnością, a styk kultur sprawia, że jest kolorowo i ciekawie. Znajdziemy tu nowoczesne kurorty i starożytne zabytki, nawiązania do kultury chrześcijańskiej i do wyznań dawnych Słowian.
A Wy co sądzicie o górach w Bułgarii? Obecnie jest to kraj, do którego coraz częściej prowadzą nas szlaki wakacyjne, a przy okazji podróży warto odwiedzić nie tylko wybrzeże Morza Czarnego, ale i wyżej położone tereny.