Uluru to jedna z najbardziej znanych gór w Australii, ale też i na świecie. Święta skała Aborygenów jest również symbolem całego kontynentu australijskiego. Uluru jest położona w Parku Narodowym Uluru – Kata Tjuta, w centralnej części Australii. Od lat stanowi niezwykłą atrakcję dla turystów, jednak już obecnie nie można się na nią wspinać. Ze względu na ochronę tego miejsca oraz przypadki, kiedy podczas wspinaczki ginęli ludzie.
Góra Uluru – podstawowe informacje
Jej charakterystyczna cechą jest czerwony kolor, którego odcień zmienia się w zależności od padania promieni słonecznych. Góra Uluru ma 300 metrów wysokości i 8 kilometrów obwodu. Co ciekawe nie jest wcale monolitem, jak przez lata uważano, tylko częścią skalnej formacji (razem z Mount Olga i Mount Conner). Uluru jest zbudowana z piaskowców odmiany arkoza. Do tego zawierając różne minerały.
Mapa
Uluru – święta skała Aborygenów
Skała Uluru jest według wierzeń aborygeńskiego plemienia Anangu jest miejscem powstania świata. Dla Aborygenów więc jest najważniejszą górą na Ziemi. Właśnie z tej racji też otaczana przez nich czcią. Plemię Anangu wspina się na skałę podczas obrzędu inicjacji.
Do tego w jaskiniach położonych u podnóża Góry Uluru są jaskinie, wypełnione malowidłami ściennymi, które są dodatkowo objęte ochroną przez wpisanie ich na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Atrakcje Góry Uluru
Największą atrakcją Góry Uluru jest widok ze skały czy już obecnie na skałę, o wschodzie i zachodzie słońca. Wówczas następuje niezwykły spektakl, o zmieniającej się barwie samej góry.
Swego czasu atrakcją było też samo wejście na Uluru. Jednak po protestach Aborygenów ostatnia grupa turystów weszła na górę 25 października 2019 roku. Jednak zbyt duża liczba osób powodowa dewastację środowiska, do tego Aborygeni uważali, że nikt nie szanował ich świętego miejsca. A na dokładkę kilkadziesiąt osób straciło życie, podczas wędrówki na szczyt. Zazwyczaj albo w skutek poślizgnięcia się, albo zawału serca.
Obecnie wschód czy zachód słońca z Górą Uluru w tle, można podziwiać z punktów widokowych, z lotu balonem lub helikopterem. Samą skałę można tez obejść wokół lub objechać rowerem czy motocyklem. Podobno także na grzbiecie wielbłądów.
Warto też wiedzieć, że wejście do Parku Narodowego Uluru – Kata Tjuta jest odpłatne. Obecnie osoba dorosła zapłaci 25 dolarów australijskich, za 3-dniową wejściówkę