Druk 3D w turystyce to dziedzina stosunkowo młoda. Jeszcze kilka lat temu zastanawialiśmy się, czy drukarki 3D w ogóle wejdą kiedykolwiek do powszechnego użycia, a jeśli tak, to czy pojawią się w naszym kraju. Obecnie sprzęt tego typu gości w wielu domach, a w każdym większym mieście znajdziemy firmę oferującą usługi druku 3D na profesjonalnych, przemysłowych drukarkach.
Wykorzystanie tak nowej, tak przełomowej technologii obejmuje coraz więcej dziedzin. Za sprawą globalizacji, postęp techniczny zachodzi o wiele szybciej i coś, co jeszcze kilka lat temu było przedmiotem teoretycznych rozważań, dziś znajduje odbicie w codziennym życiu. Dlatego właśnie przygotowaliśmy dla Was garść ciekawostek i praktycznych porad, związanych z tematem, jakim jest druk 3D w turystyce. Zapraszamy!
Druk 3D w turystyce – podstawowe informacje
Czym właściwie jest druk 3D w turystyce, jak i w innych dziedzinach? Polega on na tworzeniu materialnych obiektów „z niczego”, na podstawie projektów stworzonych w programach do modelowania trójwymiarowego. Zwykle służy do tego specjalna żywica utwardzana światłem, lub też filamenty topiące się pod wpływem ciepła, a drukarka 3D nakłada na siebie kolejne, cieniutkie warstwy, tworząc zakładany kształt.
Zobacz też: Sprzęt jeździecki w góry
Turystyka to szeroka dziedzina, obejmująca wszystko, co związane z podróżami. Od małych wyjazdów jednodniowych, by pozwiedzać okoliczne miejscowości i zobaczyć ciekawe zabytki, aż po wielotygodniowe wojaże. Zastosowanie druku 3D w turystyce na pierwszy rzut oka nie jest takie oczywiste, ale kiedy głębiej się nad sprawą zastanowimy, to okazuje się nie tylko możliwe, ale i praktyczne.
Sprzęt do druku 3D w turystyce
Oczywiście, by wykorzystać druk 3D w turystyce, potrzebujemy odpowiedniego sprzętu, który nazywa się po prostu drukarką 3D. Możemy kupić go nawet do własnego domu! Taka przyjemność kosztuje od około tysiąca złotych w górę, ale w niektórych sytuacjach naprawdę się opłaca – zwłaszcza jeśli często potrzebujemy małych, trudnych do znalezienia, dedykowanych do konkretnych rozwiązań elementów: klamr, zapinek, sprzączek, zakrętek i innych.
Drukarka 3D do domu jest określana jako desktopowa. Ma niewielkie wymiary, dlatego nie wydrukujemy w niej nic dużego – chyba że na raty. Możemy jednak skorzystać z firmy zajmującej się drukowaniem 3D na życzenie klienta, która wykorzystuje bardzo duże drukarki przemysłowe. Mają one także większą temperaturę głowicy, stołu roboczego oraz lepszą wentylację, przez co ilość materiałów, których możemy użyć, znacznie wzrasta.
Sprawdź także: Góry w Polsce
Filamenty do druku 3D w turystyce
Dobrze wykorzystany, druk 3D w turystyce zmniejsza koszty uzyskania niektórych przedmiotów, a przy tym ułatwia dostęp do nich i nie pogarsza ich jakości. Trzeba tylko sięgnąć po odpowiednie filamenty. Pod tą tajemniczą nazwą kryją się termoplasty, to znaczy takie tworzywa, które topią się pod wpływem wysokiej temperatury, a kiedy stygną, znów twardnieją. Głowica drukarki rozgrzewa je i upłynnia, a następnie nakłada w odpowiednie miejsce, zgodnie z projektem.
Na rynku znajdziemy mnóstwo różnych filamentów. Musimy je dostosować do możliwości naszej drukarki – osiąganej temperatury – a także zastosowania druku 3D w turystyce. Innych tworzyw użyjemy, gdy potrzebujemy twardego plastiku, innych do rzeczy przypominających gumę, a jeszcze innych – do elementów przezroczystych.
Skąd brać projekty do druku 3D w turystyce?
Wiemy już, że do wykorzystania druku 3D w turystyce potrzebujemy drukarki oraz filamentów. Czego jeszcze? Oczywiście projektu, czyli pliku, który niejako mówi drukarce, co powinna stworzyć. Przy odrobinie chęci i nauki przygotujemy go sami w programie do modelowania 3D. Kiedy nabierzemy już wprawy, jego obsługa będzie bardzo intuicyjna. Jeżeli jednak nie mamy na to czasu ani cierpliwości, projekty znajdziemy w różnych zakątkach Internetu, zarówno za darmo, jak i za odpowiednią opłatą.
Jak wykorzystać druk 3D w turystyce?
W jaki właściwie sposób wykorzystać druk 3D w turystyce? I mowa tu zarówno o zastosowaniach domowych, jak i przemysłowych. My możemy wyróżnić:
- Atrakcje i pamiątki,
- Transport,
- Gadżety ułatwiające życie i podróżowanie.
Atrakcje i pamiątki a druk 3D w turystyce
Okazuje się, że w wielu hotelach i innych przybytkach otwartych dla turystów druk 3D w turystyce wykorzystywany jest jako… atrakcja sama w sobie. Miejsca takie szczycą się, że osoby odwiedzające mogą w nich za darmo (w cenie pokoju) lub za drobną opłatą wykonać dowolny projekt. Musimy przyznać, że dla kogoś, kto nigdy nie widział drukarki 3D w akcji, to całkiem przyjemne przedstawienie, które może zaważyć na wyborze hotelu!
To nie wszystko: druk 3D w turystyce pozwala wykonać też ciekawe i niepowtarzalne pamiątki. Zwłaszcza jeśli mieszkamy w turystycznej miejscowości i chcielibyśmy dorobić do pensji ich sprzedażą, warto zaopatrzyć się w drukarkę 3D. W zalewie zabawek i drobiazgów z Azji, nasze stoisko z niepowtarzalnymi, produkowanymi w kraju pamiątkami z danego miasta czy regionu może być wręcz oblegane. Również sami dla siebie możemy zaprojektować i wydrukować pamiątki z ulubionych miejsc.
Może Cię zainteresować: Co zabrać w góry latem?
Druk 3D w turystyce a transport
Turystyka to podróżowanie, a żeby podróżować, trzeba wykorzystać dowolny środek transportu. Druk 3D w turystyce okazuje się coraz częściej znajdować zastosowanie właśnie w tej dziedzinie. Przemysłowe, wyspecjalizowane drukarki 3D wykorzystuje zwłaszcza przemysł lotniczy. Pozwalają one tworzyć lekkie i trwałe elementy z różnych nowoczesnych komponentów. Cena podobnych części jest niska, a ilość odpadów pozostałych po produkcji drastycznie spada, co okazuje się wartością dodaną dla środowiska naturalnego.
Gadżety z drukarki 3D
Myślicie, że to już wszystko? Nic bardziej mylnego! Druk 3D w turystyce ma też wiele przyziemnych zastosowań, do których najczęściej wystarczy domowa drukarka. Możemy na przykład przygotować uchwyt na napoje do fotelika samochodowego, czy też system mocowania bagażu. Zgubione plastikowe sprzączki od plecaka, elementy namiotu, śpiwora i innych akcesoriów turystycznych nie stanowią już problemu, możemy je dorobić sami.
Jakie jeszcze gadżety związane z drukiem 3D w turystyce można zrobić? Takimi akcesoriami są wszelkie nakładki na lampy błyskowe w aparatach fotograficznych, organizery na karty pamięci i drobne przedmioty, na leki, karabińczyki oraz wiele innych drobiazgów. Druk 3D w turystyce możemy zastosować wszędzie tam, gdzie zaniesie nas wyobraźnia!
Sprawdź również: Kubek termiczny w góry
Druk 3D w turystyce / Podsumowanie
Przyjmuje się, że druk 3D w turystyce to nie tylko teraźniejszość, ale i przyszłość. Snujemy piękne wizje o tym, że już za kilkanaście, może kilkadziesiąt lat, nie będziemy musieli brać w podróż bagażu. Wyślemy projekty potrzebnych nam rzeczy, a hotel, dzięki drukarkom 3D, przygotuje je dla nas jeszcze przed wyjazdem. Coraz częściej możemy też spotkać się z drukiem 3D wykorzystanym w budownictwie i przypuszczamy, że w ten sposób szybko i niewielkim kosztem powstanie wiele hoteli oraz pensjonatów.
Zastanawiamy się, jakie są Wasze opinie o druku 3D w turystyce? Czy Waszym zdaniem to tylko marginalna ciekawostka, czy raczej realne zagadnienie, z którym na masową skalę przyjdzie nam się zmierzyć za kilka lat? Dajcie znać w sekcji komentarzy!
Nie wiedziałam, że druk 3D w turystyce jest tak rozbudowany! Świetna sprawa, chętnie przespałabym się w takim hotelu zbudowanym przez olbrzymią drukarkę 3D. 😉