Góry w Albanii, wraz z wyżynami, zajmują około trzy czwarte kraju, a prawie 30% terenów położone jest ponad 1000 m n.p.m. Kraj ten zamieszkują 3 miliony osób, obowiązującym językiem jest albański, walutą – lek, a religią dominującą islam.
Co warto wiedzieć o górach w Albanii? O tym w naszym artykule.
Góry w Albanii – informacje ogólne
Góry w Albanii są przedłużeniem olbrzymiego łańcucha Gór Dynarskich. Na północy kraju znajdziemy Góry Północnoalbańskie, zwane także Alpet Shqiptare (Alpami Albańskimi) lub Bjeshket e Namuna (Góry Przeklęte), które Albania dzieli z Czarnogórą i Kosowem.
W centrum kraju znajdziemy Góry Środkowoalbańskie, a na południu Epir Albański. Najwyższym szczytem jest Maja e Korabit, położona na granicy z Macedonią.
Pogoda w górach w Albanii
Pogoda w górach w Albanii bywa kapryśna, jak zresztą na większości terenów górskich. Rocznie można się spodziewać nawet 2000 mm opadów, a także bardzo niskich temperatur: maksymalnie +15 stopni latem oraz nawet do -20 stopni zimą. Wtedy też pada bardzo dużo śniegu.
Góry w Albanii – Alpet Shqiptare
Góry Północnoalbańskie, Alpy Albańskie lub Góry Przeklęte to nazwy tego samego łańcucha, położonego na styku Albanii, Kosowa oraz Czarnogóry. Najwyższym szczytem jest Maja e Jezercës o wysokości 2694 m n.p.m., która jednocześnie może się poszczycić tytułem najwyższego szczytu całych Gór Dynarskich.
Alpy Albańskie zbudowane są z mezozoicznych wapieni, możemy się tu spodziewać silnie widocznego krajobrazu krasowego i rzeźby glacjalnej.
Góry w Albanii – Maja e Jezercës
Maja e Jezercës wznosi się na 2694 m n.p.m. i jest piątym co do wysokości szczytem w Albanii, a jednocześnie najwyższym szczytem Gór Dynarskich i Gór Przeklętych. Jej nazwa pochodzi od jezior w pobliskiej dolinie i oznacza właśnie Góra Jezior.
Maja e Jezercës zbudowana jest z kruchego dolomitu, który nie wybacza błędów. To bardzo wymagająca trasa dla wprawionych wędrowców, wymaga od nas wspinaczki po ostrych, surowych skałach.
Aby dotrzeć na Maja e Jezercës od strony albańskiej, należy wyruszyć z doliny Shala. Samochodem dojedziemy najdalej do Zaston Koliba, dalej trzeba iść już pieszo. Na szczycie znajduje się czerwony krzyż oraz skrzynka, w środku której znajdziemy księgę wejść. Możemy się do niej wpisać – rocznie przybywa średnio 80 wpisów.
Szacunki mówią, że wejście na Maja e Jezercës to 20 km drogi, 1700 metrów w górę, co powinno zająć 11 godzin 30 minut, jednak wprawny turysta poradzi sobie ze zdobyciem szczytu w 8-9 godzin.
Zobacz także góry w Czarnogórze.
Góry w Albanii – Korab
Góry Korab, inaczej Mali i Korabit, to niewielkie, ale wysokie pasmo górskie, które może się pochwalić obecnością 10 szczytów wznoszących się więcej niż 2000 metrów nad poziom morza.
Najwyższym ich szczytem jest Maja e Korabit, zwana także Golemem Korab. Mierzy aż 2764 m n.p.m. W związku z tym uznaje się go za drugi, po Mont Blanc, najwyższy szczyt dwóch państw jednocześnie – Albanii i Macedonii.
Trasa na Golema Korab liczy około 16 kilometrów, trzeba pokonać wzniesienie rzędu 1300 m. Wprawny turysta, w zależności od warunków pogodowych, poradzi sobie z tą trasą w ciągu 7 godzin.
W albańskich górach przyda się z pewnością lornetka w góry.
Góry w Albanii – kanion rzeki Osum
Kanion rzeki Osum ma 20 km długości i jest uważany za jeden z naturalnych cudów Albanii. Można wybrać się wzdłuż niego na spacer, trzeba być jednak przygotowanym, że w niektórych miejscach będzie konieczność pokonania rzeki wpław. Bez obaw, woda tu jest bardzo ciepła. W takim przypadku trzeba uważać na pogodę i dokładnie sprawdzać prognozy, ponieważ ulewne deszcze mogą sprawić, że wycieczka przemieni się w śmiertelne zagrożenie.
Niektóre firmy oferują spływ rzeką Osum, który kosztuje od 20 euro w górę, w zależności od atrakcji, jakie sobie wybierzemy. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą podziwiać wspaniałe, górskie krajobrazy bez przemęczania się. Warto wiedzieć, że rafting dostępny jest tylko od marca do czerwca, gdy poziom rzeki podnosi się na tyle wysoko, by tratwa mogła tamtędy przepłynąć.
Sami zobaczcie na filmie, jakie to magiczne miejsce.
Z pewnością powinno ono zagościć na liście do odwiedzenia, dla wszystkich tych, którzy planują spędzić wczasy w Albanii.
Góry w Albanii – co warto wiedzieć przed wyjazdem?
Jeśli wybieramy się właśnie w góry w Albanii lub dopiero planujemy wycieczkę, warto wiedzieć, że:
- Nie ma konieczności wykonania szczepień ochronnych, ale zaleca się dawki przypominające na WZW A, błonicę, tężec, krztusiec, polio i dur brzuszny. Należy to skonsultować ze swoim lekarzem na kilka miesięcy przed podróżą.
- Na pobyt do 90 dni nie potrzeba wizy, a jedynie dowód osobisty lub paszport ważny na co najmniej 3 miesiące do przodu.
- Obowiązującą walutą jest lek albański, ale ze względu na trudności z wymianą, polecamy zaopatrzyć się najpierw w euro, a dopiero później wymieniać je na leki.
- W większych miejscowościach w górach w Albanii można trafić na bankomaty, gdzie przyda się karta podpięta do konta, które nie będzie sobie liczyło dużych prowizji za przewalutowanie. W mniejszych miasteczkach i wsiach nie kupimy nic bez gotówki.
- Wyjeżdżając w góry w Albanii, musimy wykupić dobre ubezpieczenie zdrowotne, aby w razie akcji ratunkowej nie popaść w problemy finansowe.
- Warto poznać kilka albańskich zwrotów oraz podstawy włoskiego czy greckiego, ponieważ Albańczycy, szczególnie w górach, rzadko mówią po angielsku.
- Kręcenie głową w Albanii oznacza „tak”, natomiast przeczymy poprzez uniesienie brwi lub całej głowy.
Warto mieć ze sobą także mały plecak w góry.
Albania kojarzy się wielu osobom z przestępczością i głęboką komuną, jednak okazuje się, że te czasy odchodzą już do lamusa. Miejscowi są przyjaźni, okolice czyste i spokojne, a sam kraj stosunkowo bezpieczny. Jego zaletą jest to, że możemy tu wyjechać stosunkowo tanio, wyżywić się i przespać za niewielkie pieniądze, ponieważ nie jest tak oblegany, jak inne państwa bałkańskie.
Mimo wszystko, na północy Albanii w górach powinniśmy na siebie uważać, bo w dzikich zakątkach wciąż jeszcze znaleźć można nielegalne hodowle maku i konopii, strzeżone przez uzbrojonych wartowników. W małych, zapomnianych przez Boga miejscowościach, wielu autochtonów posiada broń palną.
Dla nas góry w Albanii to magiczne miejsce, zachwycające swą surowością i wspaniałymi krajobrazami, rodem wyjętymi z filmów fantasy. A Wy co o nich sądzicie? Wycieczka już za Wami, czy na razie góry w Albanii podziwialiście tylko na zdjęciach?