Przebieg leczenia ortodontycznego

Decydując się na leczenie ortodontyczne, obawiamy się wielu rzeczy. Do najczęstszych pytań zalicza się wtedy jedno podstawowe: czy leczenie aparatem boli? Mimo że wydaje się ono dość kuriozalne, warto na nie odpowiedzieć, ponieważ narosło wokół tego zagadnienia wiele mitów. Powodują one przede wszystkim to, że ludzie rzadko decydują się na leczenie ortodontyczne. Sam proces leczenia zaczyna się oczywiście w momencie pierwszej wizyty u lekarza stomatologa (dentysta-stomatolog – Gliwice), który przeprowadza z nami wywiad środowiskowy, w celu uzyskania jak największej liczby informacji na nasz temat. Pomoże mu to w wyborze trybu leczenia. Zleca on wtedy również wykonanie zdjęcia panoramicznego naszej czaszki, które można zazwyczaj wykonać w powiatowym szpitalu lub na terenie samego zakładu. Druga wizyta to już wykonanie wycisku naszej szczęki, na podstawie którego ortodonta wykona aparat.

Na trzeciej wizycie rozpoczyna się swoiste leczenie poprzez założenie aparatu ortodontycznego, który pozostanie z nami na co najmniej dwadzieścia miesięcy. Warto wiedzieć, że składa się on z kilku elementów, do których zalicza się specjalne uchwyty umieszczane pomiędzy ostatnimi zębami, a także tak zwanych zamków, które przykleja się zazwyczaj do przedniej części zębów. Na to zakłada się drut ortodontyczny, który będzie wymieniany co jakiś czas. Następuje to zazwyczaj co dwanaście lub szesnaście tygodni, przy czym konieczne jest zmienianie specjalnych gumek, czyli ligatur raz na sześć tygodni, aby zachować odpowiednią higienę jamy ustnej (wikipedia.org). Warto dodać, że same druty różnią się fakturą, jak i rozmiarem. Najpierw zakładamy najmniejsze warianty po to, aby zakończyć na najdorodniejszych okazach. Po wspomnianym wcześniej okresie, który trwa około dwóch lat, zdejmujemy aparat, aby zastąpić go ruchomym, który będziemy nosić najpierw całą dobę, aby relatywnie zmniejszać ten czas. Dzięki temu nasze zęby pozostaną w ustalonym przez nas miejscu. Oczywiście ważne jest to, aby wybrać dobrego specjalistę. Warto skonfrontować się z osobami, które aparat noszą lub nosiły. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, powinniśmy poszukać informacji na różnych forach internetowych, które możemy znaleźć, wpisując frazy typu: dentysta Gliwice w pole wyszukiwarki.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>