Dentysta w Katowicach leczy z próchnicy

Cukier wygląda niewinnie – jego kryształki kojarzą się z przyjemnymi doznaniami smakowymi. Bardzo ładnie prezentuje się w cukiernicy, a jeszcze ładniej w słodyczach, wspaniale eksponowanych na wystawach sklepowych czy na półkach w marketach. Reklamy w komercyjnych mediach pokazują, że człowiek który dostaje w prezencie słodycze jest z tego powodu bardzo zadowolony. Przyjęło się, że słodki upominek to taki niezobowiązujący, dlatego też tak chętnie słodycze są kupowane na prezent, w szczególności dla dalszych znajomych, których upodobań się nie zna, a nie chce się ryzykować nietrafionym prezentem. Słodycze są bardzo łatwo dostępne – nikt nie ma ograniczeń co do ich kupowania, zwłaszcza dzieci. Zakaz sprzedaży słodkości funkcjonuje wyłącznie w szkołach, ale poza nią nikt dzieci nie pyta czy rodzice wyrażają zgodę na zakup słodyczy – nie ma na to żadnych regulacji prawnych. Dzieci i młodzież bardzo chętnie zastępują główne posiłki słodyczami – tak dzieje się w rodzinach, w których nie zjada się wspólnie śniadań, obiadów czy kolacji.

Niestety trend ten uwidacznia się poprzez nadwagę, dochodzącą coraz częściej do otyłości oraz do próchnicy, która nie jest mniej groźna dla zdrowia niż otyłość. Wszelkie raporty pokazują, że stan uzębienia polskiej młodzieży jest katastrofalny – problem próchnicy dotyczy już prawie 92% młodych osób, co oznacza że w rankingach światowych Polska jest na poziomie Wietnamu. Dla porównania – w krajach Europy Północnej jest to tylko 3% czyli próchnica prawie wcale nie zagraża zdrowiu młodych Szwedów czy Norwegów. Dorośli nie dają młodzieży przykładu – prawie 99% Polaków ma problemy z tą chorobą, a bardzo często towarzyszą jej stany zapalne dziąseł.

W czasach, kiedy to w szkołach nie ma gabinetów stomatologicznych, które wykrywały próchnicę we wczesnym stadium jej powstawania i zapobiegały jej rozprzestrzenianiu, cała odpowiedzialność za stan uzębienia dzieci i młodzieży ciąży na barkach rodziców. Owszem, próchnicy winna jest bakteria Streptococcus mutans, ale ona aktywizuje się po dostarczeniu do jamy ustnej cukru – dlatego też to rodzice powinni pilnować co jedzą ich dzieci i zaprowadzać je na regularne wizyty do gabinetu stomatologicznego w Katowicach (dentysta-stomatolog.com – Katowice). Dentysta w tej miejscowości ma świetny kontakt z młodym pokoleniem i wie jak przekonać ich do mody na piękny i zdrowy uśmiech.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>